RSS2.0

Amasra - Namı Diğer Çeşm i Cihan

30 Ocak 2009 Cuma

Amasra Güzellikler Diyarı (WELCOME TO AMASRA)

Karadenizin incisi, mavi ile yeşilin buluştugu bir nokta olan Amasra
yediden yetmişe bütün ziyaretcilerini ve misafirlerini büyülemeyi başarıyor.Bartın iline bağlı olan bu güzel bölgede gerek tarihi gerekse kültürü, dogal dokusu, yöresel lezzetleri ile insanları buraya çekmeye devam ediyor.
Amasra'da bulunan tavşan adası güzelligi ile karadeniz'de kendine bir yer edinmiş ve amasrada dillerden düşmez olmuş. Bu adaya tavşan adası denmesinin sebebi ise oldukça hoş bir şekilde tavşanların bulunması ve martı ve leyleklerinde sık sık görülmesinden olsa gerek.
Bu adada eskiden bir manastır oldugunu söyleniyor. Ayrıca ada güzelligi ile Amasra'ya çok farklı bir tat katıyor diyebiliriz.

Amasraya Daha Önce gelmemiş ziyaretçilerimize Öneriler:

1-Bartından Amasraya gelirken 11. km sinde amasraya 6km kala yol üzerinde bulunan Amasra kuş kayası yol anıtını görün.

2-Fatih Sultan Mehmetin Lalasına "çeşmi Cihan Bumu ola" dediği Bakacak mevkinde durun ve Fatihin gözüyle Amasranın en güzel manzaralarından birini verdiği noktadan Amasrayı seyredin. Burada durup köylülerin getirdiği organik ürünlerden alın.

3-Amasranın içinde Boztepe ve Amasra Kalesini gezin, Fatih Camii ve Cenevizlilerden kalma Kliseyi görün.

4-Amasra Müzesine mutlaka uğrayın.

5-Amasra Çekiciler Çarşısında hediyelik eşyaları gezin sevdiklerinize Amasra hatırası alın.

6-Barış Akarsu adına yapılan parkta oturun çayınızı yudumlarken güneşin batışını izleyin.

7-Amasranın Mendireğinde yürüyüş yapın Yerel ressamların çizdikleri resimlere bakın şiirleri okuyun.

8- Balık tutmasından hoşlanıyorsanız Amasra mendireğinden balık tutun yada tutanları izleyin.

9-Amasradan dönerken yeni yapılan yoldan geri dönün ve Ahatlar tepesinden Amasranın en güzel manzarasına şahit olun ve burada denize ve amasraya arkanıza alarak güzel bir amasra hatırası fotorağ çektirin.

10-Amasra'ya gittiginizde yapmanız gereken en önemli şeylerden biriside bir yat turuna çıkma ve bölgeyi denizden biraz dolaşmak ve amasraya birde denizden bakmak . Bu yat turunda çayınızı içebilir , amasra manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu gezi sayesinde 45 dakika boyunca Amasra'nın ne kadar hoş bir egzotik manzarası oldugunu anlayabilirsiniz. Bir yat gezisine çıkmanın ücreti ise 45 dakika için yaklaşık 4-5 ytl arası degişiyor amasrada.
Yat turundan sonra bölgedeki kalenin üzerindeki çay bahçesinden güzel bir çay içebilir amasra manzarasına karşı keyif çatabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: amasra, amasra resimleri, amasra otelleri, amasra pansiyon, amasra foto amasrada, amasra gezi, amasra gezisi